fbpx

Victorie la Craiova

Academica Clinceni a produs surpriza etapei cu numărul 8 din Liga I. Am învins la Craiova, liderul campionatului, cu 1-0. Partida început cu dubla ocazie prin care Academica putea deschide scorul. Cordea a recepţionat o pasă de la Rusescu în spatele liniei defensive a gazdelor, l-a depăşit pe Pigliacelli dar Mitran a respins de pe linia porţii. David Morar a încercat şi el să înscrie la aceeaşi fază, dar acelaşi Mitran a respins. Răspunsul Craiovei a venit după jumătatea reprizei când lovitura de cap trimisă foarte bine de Baiaram a fost respinsă în bară de către Vâlceanu. Singurul gol a partidei a fost marcat de Bautista Cascini în minutul 57. Şansa a apărut în urma unei acţiuni colective în care Academica Clinceni a reuşit să recupereze mingea în jumătatea Craiovei, iar Raul Rusescu a pasat decisiv.