fbpx

Spectacol în Derby de Ilfov. Şi “cavalerii”…

S-au marcat şase goluri în meciul FC Voluntari – Academica Clinceni, din etapa 12 a Ligii I. Cu siguranţă că am fi dorit să fie repartizate altfel reuşitele. Până la urmă au fost împărţite în mod egal. A fost un 3-3 spectaculos, plus alte ocazii – în total 28.

Academica a deschis repede scorul şi a făcut 0-2 în primul sfert de oră. Au marcat Amir Bilali şi Eugeniu Cebotaru. La jumătatea primei reprize arbitrul Iulian Călin a considerat că Amir Bilali l-a împiedicat pe Adrian Stoica să joace mingea şi cum totul s-a întâmplat în careul nostru s-a dictat penalty pentru FC Voluntari. A transformat Ion Gheorghe. După alte cinci s-a luat cea mai controversată decizie a meciul. Asta pentru a nu spune că, probabil, nimeni nu a înţeles ce acţiune neregulamentară a văzut arbitrul Iulian Călin. Din nou penalty pentru FC Voluntari. De această dată a marcat Cosmin Achim. 2-2 a fost scorul cu care s-a încheiat prima repriză. A doua parte a meciului a fost dominată categoric de către Academica Clinceni. Deşi am avut multe ocazii de a face 3-2, am marcat abia în minutul 89. Raul Rusescu a înscris cu o scăriţă peste portarul advers. Nu s-a terminat aşa. FC Voluntari a egalat la ultima fază a meciului prin Ion Gheorghe.