fbpx

Primul punct în noul sezon

Chindia Târgoviște – Academica Clinceni 2-2. În etapa a șasea a Ligii I. Am suferit o lună de zile pentru a reuși să câștigăm primul punct în Liga I, în noul sezon. Am început foarte bine meciul de la Buzău, cu Chindia. Cascini a deschis scorul în minutul 8, după o pasă primită de la Omoh. Avantajul nu a durat decât 10 minute, Popadiuc a egalat cu un șut puternic din interiorul careului. În partea a doua ne-a trecut prin minte scenariul din meciul cu Dinamo. Chindia a preluat conducerea după un șut spectaculor al lui Florea (57). A urmat o cursă nebună după egalare. Eforturile au fost răsplătită în minutele de prelungire. Kazlauskas a protejat foarte bine în apropierea careului mic, i-a pasat lui Cascini, care și-a trecut în cont dubla.

Ne-am creat situaţii. Prima repriză a fost a noastră în totalitate. Dar, cum se întâmplă la noi, primim goluri foarte uşor din lipsă de reacţie. Din punct de vedere mental am căzut. Am încercat să îi pun pe picioare la pauză. Ne-am clătinat puţin. Nu ştiu ce făceam dacă pierdeam. În minutele de prelungire credeam că putem egala. S-a văzut şi din schimbări. Am simţit asta. De asta am pus presiune pe jucători să creadă mai mult. Le-am spus lucruri motivaţionale, să aibă încredere în ei. Te apasă aceste rezultate, dar aici e un grup frumos. Trebuie să fie bărbaţi şi să accepte unde suntem. Pas cu pas, meci cu meci putem să schimbăm. Am arătat diferit, cred euIlie Poenaru, antrenor Academica Clinceni

Cred că este o problemă mentală. Am început foarte bine, dar după ce am primit golul am căzut mental. După nu s-a mai schimbat nimic. Este o presiune și pe Ilie Poenaru. Este un antrenor foarte bun, ne-a califcat în play-off. Vreau să rămână. Ne putem bate acolo cu lotul acesta. Am pierdut jucători importanţi. Cei care au venit sper să se întegreze cât mai repede şi să facem ce am făcut anul trecutBautista Cascini, mijlocaș Academica Clinceni