fbpx

Înfrângere dureroasă cu Dinamo

Academica Clinceni a pierdut, cu 3-1, meciul cu Dinamo, din etapa 8 a Ligii I – Playout. A fost o partidă ciudată, în care Academica a controlat jocul, a avut inițiativa, dar a pierdut. Echipa noastră s-a văzut condusă din minutul 19, când Sorescu a deschis scorul, dintr-ul penalty. Academica a mutat din nou jocul în jumătatea adversă, iar insistențele putea da roade la ultima fază a primei reprize. Istvan Kovacs a arătat punctul cu var, dar Jakub Vojtus nu l-a putut învinge pe Straton. Jucătorii noștri nu au resimțit șocul ratării și puteau ega imediat după pauză. Un nou penalty. Din păcate, același rezultat. Straton a ghicit și direcția șutului lui Alexandru Buziuc. Peste 10 minute tabela s-a modificat. Dar nu în favoarea noastră. Ahmed Bani a finalizat un contraatac al dinamoviștilor și a dus scorul la 0-2. La scurt timp după, Dinamo a mai punctat o dată, prin Fabbrini. Alexandru Buziuc a redus imediat din diferență. Și chiar dacă au mai apărut oportunități pentru a reduce și mai mult ecartul și poate chiar să egalăm, meciul Academica – Dinamo s-a încheiat cu victoria oaspeților.

Noi am dominat meciul, ei au avut câteva momente. Au condus cu 1-0 dintr-un penalty. Apoi ne-au prins descoperiţi în a doua repriză şi am pierdut un meci pe care l-am avut în mână. Am dominat meciul tactic, fizic şi singura bucurie e că echipa a jucat. Sunt mulţumit de atitudinea lor, de cum s-au prezentat. Ne lipsesc şi jucători importanţi, eu am terminat cu cinci juniori în teren, dar ăsta e lotul şi nu avem ce face. Nu aveau cum să fie relaxaţi jucătorii mei. Ştiau că dacă batem Dinamo, am fi făcut un pas mare. Ei se bazează mult pe Fabbrini, pe Lazăr, doi jucători care pun probleme. Am avut patru victorii la rând, iar acum eram bucuros și cu un egal. Am ratat două penalty-uri, la antrenamente nu au ratat niciun penalty. Nu avem ce face, doar că ratăm cam mult, iar asta te costă. Straton a  fost într-o zi foarte bună, a demonstrat şi meciul trecut. E clar că el a fost inspirat. A fost un arbitraj bun, cu mici excepţii la anumite faze, pe la mijlocul terenului. Şi ei greşesc, sunt oameni, se întâmplă. Nu are nicio legătură cu rezultatul, vreau să felicit brigada – Ilie Poenaru, antrenor Academica Clinceni