fbpx

Încă un succes fără gol primit

Academica Clinceni a trecut un test foarte important după victoria de la Craiova. Echipa noastră a câștigat cu 2-0 partida cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, din etapa 9 a Ligii I. A fost pentru prima când în primul 11 au intrat în acelși timp Raul Rusescu, Florin Gardoș și Cristian Tănase. Prima repriză a fost controlată de Academica Clinceni. Superioritatea s-a concretizat și pe tabela de marcaj. Scorul a fost deschis în minutul 15 de Tsvetelin Chunchukov care a transformat în gol o pasă lungă perfectă a lui Georgi Pashov. În minutul 41, Raul Rusescu putea să înscrie pentru prima dată pentru Academica Clinceni. A ratat șansa din penalty. S-a revanșat după doar două minute. A recuperat în careul advers și a șutat fără nicio șansă pentru portarul advers. În partea a doua după câteva oportunități de a mări avantajul, adversarii au reușit să echilibreze jocul. Apărarea noastră a fost prezentă și s-a achitat perfect de sarcini. S-a terminat 2-0. A doua victorie acasă, tot fără gol primit. Astfel, Academica Clinceni ajunge la 13 puncte, cu 3 victorii, 4 egaluri și două înfrângeri.

Omul meciul a fost desemnat Raul Rusescu.

A fost o victorie muncită, o victorie meritată. Am făcut un meci foarte, foarte bun, atât defensiv, cât şi ofensiv. Ne-am creat ocazii, am marcat, puteam să mai marcăm. Important este că la sfârşit am ieşit victorioşi, am adunat încă trei puncte importante şi mă bucur pebntru lucrul ăsta. Mă bucur de fiecare antrenament, mă bucur de fiecare meci. Îmi face plăcere să fiu aici, am colegi buni şi foarte buni, am colegi care au încredere în mine şi asta mă bucură – Raul Rusescu, atacant Academica Clinceni

Cristian Tănase a fost prezent în aproape toate fazele ofensive ale echipei noastre și a pasat decisiv pentru Chunchukov la faza penalty-ului.

Am pregătit acest meci, știam că este o echipă foarte agresivă, că fac un pressing foarte bun. S-a văzut la sfârșitul meciului, am reușit să câștigăm. Vremea a fost frumoasă pentru fotbal. Am avut plăcere. Am jucat un fotbal frumos, sper să o ținem pe același drum. Dacă facem asta, eu zic că prindem play-off-ul. Fizic nu sunt la cel mai înalt nivel, dar eu zic că la următorul meci o să fiu 100%. Au venit foarte mulți jucători valoroși care ne ajută și o să ne ajute pe viitor. Sper să joace cât mai bine și să demonstrăm că suntem o echipă bună și puternică – Cristian Tănase, mijlocaș Academica Clinceni

Imperial în defensivă, Florin Gardoș confirmă forma din meciul de la Craiova.

Nu m-am mai gândit la echipa naţională de mult timp. Dacă am ajunge în play-off cu Clinceni, atunci poate că ar fi ochi şi pentru noi, pentru mai mulţi jucători de la echipă, pentru că până acum cred că au fost evoluţii bune. Chiar şi bulgarii noştri au avut evoluţii bune şi au fost la echipa naţională, deci poate să fie şi asta o variantă. Rusescu şi Tănase se mişcă bine. Cred că se vede impactul pe care l-a avut Rusescu, la Craiova, cred că a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren. Tănase nu a avut niciun meci de 90 de minute, deci îi mai trebuie timp, dar când va lega meciuri, va arăta mai bine. E clar că fotbalul nu îl uiţi. Normal că există perioade şi perioade, accidentări cum a fost în cazul meu sau în cazul lor, o perioadă lungă nu au jucat nici ei, dar fotbalul nu îl uiţi – Florin Gardoş, fundaș Academica Clinceni