fbpx

Gol superb marcat de Pashov. Victorie în 10 cu Viitorul

Academica Clinceni a avut un nou test important în Liga I. Pauza competiţională a fost una agitată. Covid-19 a încurcat lucrurile, dar echipa a dat dovadă de forţă. Academica a învins Viitorul cu 1-0 în etapa 11 a Ligii I. Golul victorie a fost înscris în minutul 30 de către Georgi Pashov cu un şut extraordinar din marginea careului mare.

A fost primul gol în acest sezon. Mă bucur că am reuşit să marchez un gol frumos. Este şi mai important că am câştigat. Am stat bine şi în apărare. Am jucat în inferioritate numerică şi am reuşit să terminăm un nou meci fără primim golGeorgi Pashov, fundaş Academica Clinceni

Octavian Vâlceanu a ieşit şi el în evidenţă cu rezultat decisiv pe tabela de marcaj. Portarul echipei noastre a apărat un penalty executat de Iancu în minutul 19. Vâlceanu a mai avut şi alte intervenţii care au păstrat zero în dreptul Viitorului şi astfel a fost desemnat Man of the Match.

Eu întotdeauna studiez adversarii şi modul în care bat loviturile de la 11 metri. Am fost inspirat, am reuşit să parez acea lovitură. El (n.r. Iancu) face mereu lucrul ăsta înainte de fiecare execuţie şi ăsta e stilul lui. Până la urmă, aşa bate el. Am aştepat şi s-a văzut rezultatul Octavian Vâlceanu, portar Academica Clinceni

Este o victorie muncită. Trebuie să recunoaştem că în primele minute nu prea am trecut de centrul terenului decât prin pasă lungă. Dar uşor, uşor am intrat în joc, am început să punem mingea în joc, să jucăm. Mă bucură faptul că am la dispoziţie un lot minunat, un lot cu calitate şi că au demonstrat că oricare dintre ei pot să joace în orice moment şi îmi îngreunează mie situaţia de a alcătui un prim 11Ilie Poenaru, antrenor Academica Clinceni