fbpx

Egal pe terenul Viitorului

Academica Clinceni a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Viitorul, din etapa 26 a Ligii I. A fost o partidă săracă în faze de poartă. Presiunea rezultatului și-a spus cuvântul. Academica a deschis scorul în minutul 42, după ce Andronic a reluat în plasă centrarea perfectă a lui Cristi Tănase. Repriza secundă a continuat în aceeași notă. Fără ocazii la vreuna dintre porți. În minutul 82, Chunchukov a fost busculat în careu de către Cojocaru, însă arbitru Marian Barbu a considerat că portarul Viitorului nu a intervenit neregulamentar asupra atacantului echipei noastre. Peste nouă minute, Viitorul a marcat golul egalizator prin Tsoumou.

Pe viitor trebuie să fim mai atenți. Trebuie să câștigăm etapa viitoare cu Voluntari. Avem avantajele noastre. Până la urmă am luat un punct și rămânem acolo, în lupta pentru playoffOctavian Vâlceanu, portar Academica Clinceni

Am făcut o primă repriză foarte bună. A fost o fază fixă. Am făcut o greșeală enormă acolo. Nu cred că vom dormi la noapte. Am făcut un meci bun în general. A fost sau nu a fost penalty, rezultatul rămâne. Mergem mai departe. Totul este în mâinele noastreEugeniu Cebotaru, mijlocaș Academica Clinceni

Eu mă pregătesc. Când intru în teren trebuie să dau totul. Nu vreau să mă gândesc la playoff pentru că punem presiune degeaba. Am fost egalați la ultima fază. Ăsta e fotbalulRăzvan Andronic, atacant Academica Cliceni

A fost lipsă de reacție. E păcat că am scăpat această victorie. Dar nu pot să nu spun că a fost penalty clar la Chunchukov. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj. Toată lumea spune că trebuie să îi protejăm. Se întâmplă să greșească. E omenesc. Dar arbitrul era foarte bine plasat. Se împlâmplă să fie greșeli mari etapă de etapăIlie Poenaru, antrenor Academica Clinceni

Etapa următoare, Academica Clinceni va întâlni pe FC Voltuntari, în Derby de Ilfov, în etapa 27 a Ligii I. Partida este programată să înceapă la ora 12, sâmbătă, 13 martie.