Bogdan Barbu: „Politehnica nu ne-a surprins”

Academica Clinceni s-a impus cu 2-0 în partida cu Politehnica Timişoara, din etapa 15, a Ligii a II-a. Revenirea pe terenul 1 a fost de bun augur pentru jucătorii lui Ilie Poenaru. S-au instalat în jumātatea adversā repede, iar Gliga şi Olariu puteau chiar deschide scorul. A fācut-o până la urmă Răzvan Patriche. Căpitanul echipei noastre a marcat în minutul 25. Până la pauză au mai trecut pe lângă majorarea avantajului Vasile Olariu şi Ciprian Gliga.

Am avut o prima repriza foarte bună. Am marcat, am avut ocazii, am controlat jocul. Au lipsit câțiva jucători importanți de la ei, dar cei care i-au înlocuit au jucat bine. A fost o victorie muncită. Lupta pentru primele poziții este una dură. Sunt multe echipe, vreo cinci, cred, care au șanse la promovare – Răzvan Patriche, căpitan Academica Clinceni

În partea a doua, startul nu a mai fost la fel de bun. Timişorenii au fost cei care au controlat jocul. Ilie Poenaru a fost nevoit săschimbe planul şi l-a introdus în teren pe Alex Nicola. La puțin timp după acest moment mijlocaşul nostru a fost faultat în careu. Bogdan Barbu şi-a asumat responsabilitatea transformării. Fără emoții! 2-0 pentru Academica Clinceni.

Am pregătit bine meciul. Mister ne-a dezvăluit tot ce fac ei, iar noi am încercat să punem în practică tot ce am pregătit în săptămâna dinaintea meciului. Am și dat gol repede și atunci am reușit să ne impunem și mai bine jocul. Sper să continuăm seria asta de victorii. Este un campionat frumos. Echipele din fața nu se pot detașa, iar cursa rămâne una strânsă – Bogdan Barbu, mijlocaș Academica Clinceni

Următorul meci al echipei noastre va fi pe data de 11 noiembrie, de la ora 11:30, la Cluj, împotriva Universității.