fbpx

Academica, victorie categorică în faţa Politehnicii Iaşi

Academica Clinceni a reuşit cea mai categorică victorie pe Clinceni Arena în Liga 1. Echipa noastră a învins cu 3-0 pe Politehnica Clinceni, într-un meci disputat la o zi distanţă după programarea iniţială, din cauza unui caz de Covid-19 la clubul oaspete. Dar lăsăm deoparte trebuirle administrative.
Academica a deschis rapid scorul. În minutul 7 Adrian Şut a fost faultat în careu de Cabral, iar arbitrul Ovidiu Haţegan a dictat penalty. Lovitura de pedeaspă a fost executată fără ezitare de Alexandru Albu. Start perfect de meci pentru Academica Clinceni. Prima parte s-a disputat sub semnul echilibrului, dar la pauză tabela a indicat avantaj pentru echipa noastră. În partea a doua oaspeţii au fost mai prezenţi în joc, dar Academica a lovit atunci când a cadrat şuturile. Cele două şuturi pe spaţiul porţii din repriza secundă şi-au găsit ţinta. Alexandru Albu a reuşit dubla după ce a îndeplinit o simplă formalitate la lovitura de cap a lui Adrian Şut. Victoria a fost consfinţită în minutele de prelungire după un contraatac şcoală, o pasă filtrantă excelentă servită de Giannis Kontoes şi o finalizare cu stil a lui Robert Ion.