fbpx

Academica, neînvinsă pe Clinceni Arena

Academica Clinceni a terminat la egalitate, 1-1, cu Hermannstadt, în etapa 19 a Ligii I. În prima parte niciuna dintre echipe nu a reușit să își impună jocul. Singurele faze notabile pot fi două goluri anulate. Academica a ”marcat” prima, dar reușita lui Răzvan Patriche nu a fost validată din cauza poziției de offside în care se afla Andrei Răuță. De partea cealaltă i-a fost anulat golul lui Viera pentru un fault al lui Srdjan Luchin asupra lui Octavian Vâlceanu.

Cei care au deschis scorul au fost oaspeții. Yazalde a prelungit pe spate în mijlocul careului, iar Petrișor Petrescu a punctat, în minutul 56. Hermannstadt a făcut pasul înapoi. Jucătorii noștri au profitat și au împins jocul spre poarta adversă. După două ocazii mari ale lui Alexandru Buziuc a venit și golul egalizator în minutul 89. Robert Ion a driblat tot ce i-a ieșit în cale în flancul stâng și a șutat spre poartă. Jakub Vojtus a fost atent și a marcat, profitând de ezitarea poartarului advers.

Alta era soarta jocului dacă marcam la acele două ocazii. Ei nu și-au creeat ocazii. Știam că ne așteaptă un meci greu. Am luat un gol pe neatenție și apoi am avut două ocazii clare, din care trebuia să înscriuAlexandru Buziuc, atacant Academica Clinceni

Un egal muncit. Am dominat repriza a doua. Am avut mai multe ocazii. În prima parte nu am pus probleme. E bine că nu am pierdut și rămânem neînvinși aici la Clinceni. Este important și că acum reușim să strângem puncte. Nu am făcut asta în tur, chiar dacă în unele jocuri am evoluat bineRăzvan Patriche, căpitan Academica Clinceni

Am jucat împotriva unei echipe foarte bine organizată, care s-a apărat și a încercat să joace contraatacul. Noi am avut două-trei ocazii clare, pe care nu am putut să le fructificăm. Până la urmă nu am pierdut. Este important pentru moral, pentru încrederea jucătorilor. În prima repriză am arătat rău. Nu am avut concentrare, viziune, am fost lenți. În partea a doua am reușit să împingem jocul. Jucătorii veniți de pe bancă au intrat foarte bine. Asta e. Sunt și astfel de momenteIlie Poenaru, antrenor Academica Clinceni

Pentru Academica Clinceni urmează un duel cu Sepsi, la Sfântu Gheorghe. Partida din etapa 20 a Ligii I este programată luni, 9 decembrie, de la ora 18.