fbpx

Academica a pierdut la Cluj

Academica Clinceni a prierdut primul meci oficial al anului 2021. Echipa noastră a cedat cu 3-1 în faţa campioanei CFR Cluj. Gazdele au deschis repede scorul. Valentin Constache l-a învins pe Octavian Vâlceanu cu un şut de la 16 metri trimis la colţul lung. În debutul parţii secunde, CFR Cluj şi-a mărit diferenţa. Ciprian Deac a avut o execuţie frumoasă la vinclu şi a făcut 2-0. Spre finalul partdei, Academica Clinceni a redus din diferenţă. Mihai Dobrescu a centrat la marginea careului de şase metri, de unde Asen Chandarov a deviat mai departe spre plasă fără nicio şansă pentru Bălgrădean. Scorul final a fost stabilit de Debeljuh în minutele de prelungire.

Au fost mai buni ca noi, trebuie să recunoaştem. Au ştiut să speculeze momentele noastre de neatenţie şi de lipsă de reacţie. La 2-0 am încercat, dar nu am fost noi, nu am fost echipa din turul campionatului. Şi din punct de vedere defensiv nu am arătat aşa cum îmi doream, şi ceea ce pregătisem noi ne-a ieşit în foarte puţine momente. Sunt puţin dezamăgit că nu am marcat mai mult. Am avut ocazii, iar CFR când te prinde, te execută. Asta înseamnă să fii echipă mare, echipă cu calitate – Ilie Poenaru, antrenor Academica Clinceni